Almanya İş Arama Vizesi Nedir?

Almanya global işgücü piyasasında sunduğu fırsatlarla çalışan adayları için bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Bu nedenle dünyanın çoğu ülkesinde iş arayan çalışan adaylarını alman iş gücü piyasasına dahil etmek adına oluşturulan iş arama vizesi almanya’da çalışmak için yüksek nitelikli yabancı profesyonellerin iş arama ve bulma amacı ile almanya’ya giriş yapmalarını sağlayan bir vize türüdür.

İş arama vizesi nitelikli iş gücünün alman ekonomisine ve iş piyasasına entegrasyonunu sağlamak ve dünyadaki nitelikli iş gücünü almanya’ya getirmek için oluşturulmuş bir vize türüdür. İş arama vizesi ile lisans mezunlarının belirli bir süre için almanya’da iş aramalarına imkân vermektedir. İş arama vizesi almak isteyenlerin almanya’ya gelmek için belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Bu şartlar lisans mezunlarının almanya’daki yükseköğretim kurumlarınca tanınması ve iş arayanların almanya’da kaldığı sürede kişinin kendi geçimini sağlayabileceğini kanıtlaması gerekmektedir son olarak kişinin sağlık sigortasını kaldığı süre boyunca yaptırması gerekmektedir. Tüm bu şartları yerine getiren adayların almanya’da iş arama vizesi ile gelebilir ve gönül rahatlığıyla iş aramaya başlayabilirler.

İş arama vizesi ile adaylar almanya’ya gelip iş aramaya 6 aylık bir süre için başlayabilirler. Bu sürede adaylar kendi alanlarındaki üniversite diplomaları ile kendilerine uygun alanlarda iş pozisyonları buldukları takdirde. İş arama vizesini çalışma oturum iznine dönüştürebilirler ve hayatlarına almanya’da devam ettirebilirler.

Almanya İş Arama Vizesi Şartları Nelerdir?

Alman işgücü piyasasına katılımı kolaylaştıran ve istihdam sağlayan iş arama vizesi. Yüksek nitelikli çalışanların işgücü piyasasına katılımlarını sağlamak için 6 aylık bir süre için verilmektedir. Bu vizeye başvurabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir bu şartlar:

Üniversite mezunu olmak

İş arayan adayların Türkiye’den lisans bölümlerinden herhangi birinde mezun olmaları gerekmektedir. Bu üniversite diplomaları ile almanya’da kendi alanlarında iş aramaya ve çalışmaya başlayabilirler. Ek olarak Almanya için türkiye’deki ön lisans bölümleri kabul edilmemektedir.

Finansal yeterliliğin sağlanması

İş arama vizesine başvuran adaylar için en önemli şart olan Almanya’da kalacakları süre boyunca mali yeterliliklerini kanıtlamaları gerekmektedir. İş arama vizesi için ay başına 1027€ karşılığında bir para miktarının bloke hesapta gösterilmesi veya alternatifi olan kalacağı süre boyunca iş arayan aday’a garantör olabilecek bir kişi olması zorunludur.

Sağlık sigortası

Almanya’da kalınacak süre boyunca tamamını kapsayan geçerli bir sağlık sigortası yapılması gerekmektedir. Bu sağlık sigortası adayın aksi bir durumda karşılaşabileceği sağlık problemlerinde alman sağlık sisteminden yararlanabilme imkânı sağlamaktadır.

Dil yeterliliği kanıtı

Iş arama vizesi adaylarının vizeye başvurmadan önce almanya’da iş arama süresinde zorluklarla karşılaşmaması adına A2 seviyesinde Almanca bilmeleri bilmeleri gerekmektedir.

Almanya’da İş Arama Vizesi için Gerekli Evraklar Hangileridir?

İş arama vizesine başvuran adayların konsolosluğa teslim etmesi gereken evraklar aşağıda sizler için örnek olarak verilmiştir.  Gerekli evrakları eksiksiz, çevirileri tamamen yapılmış ve apostil edilmiş bir şekilde konsolosluğa teslim etmeniz önemlidir.

 • Pasaport
 • Motivasyon yazısı
 • Özgeçmiş CV
 • Üniversite diploması
 • Denklik belgesi (Sağlıkçılar ve belirli işkolları için geçerli)
 • SGK hizmet dökümü
 • Almanca veya ingilizce dil bilgisini gösteren dil sertifikaları
 • Almanya’daki kalışının ne şekilde finanse edileceğini gösteren belgeler. (Bloke hesap veya Garantör belgesi)

Almanya İş Arama Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle iş arama vizesine başvurmak isteyen adayların yapması gereken, Almanya’nın Türkiye’de yetkilendirdiği vize kurumundan iş arama vizesi başvurusu yapmaktır. İlgili kurum bu ise güncel olarak İdata’dır. İstanbul’da Mecidiyeköy ve Altunizade’de yer alan kurum, Ankara’da Çankaya’da ve İzmir’de ise Konak’ta yer almaktadır.

İdata üzerinden randevu sırası oluşturmak ve vize başvurusunun öncesinde belgelerinin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Önemli olan şey adayın vize başvurusundan önce Almanca dil yeterliliğini geliştirilmesini öneririz.

Bazı durumlarda vize başvuru sürecinde konsolosluklar iş arama vizesine başvuran adaylar için bir mülakat düzenleyebilmektedirler. Önemli husus olarak adayların bu mülakata doğru bir şekilde hazırlanmaları gerekmektedir. Adayların sorulara gerçekçi anlaşabilir bir şekilde sorulara cevap vermeleri gerekmektedir.

Almanya İş Arama Vizesi Kaç Günde Çıkmaktadır?

Almanya iş arama vizesi başvuru sürecinin tamamlanması ve sonucun alınması, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genellikle, bu tür bir vize başvurusunun işlenme süresi, başvurunun yapıldığı Alman konsolosluğu veya büyükelçiliğinin bulunduğu ülkenin iş yüküne, başvuru yoğunluğuna ve başvurunun kendine özgü niteliklerine bağlıdır. Ortalama olarak, Almanya iş arama vizesi başvuruları, başvuru yapıldıktan sonra yaklaşık 4 ila 6 hafta içinde sonuçlanabilir. Ancak, bu süreç bazı durumlarda daha kısa veya daha uzun sürebilir.

Hangi Meslek Grupları Almanya İş Arama Vizesine Başvuru Yapabilir?

Almanya’da iş arama vizesine başvuruda bulunabilmesi muhtemel bazı meslek gruplarını sizler için listeledik aşağıdaki meslek grupları almanya’da en çok aranan meslekler kategorisinde bulunmaktadır:

 • Mühendislik: Otomotiv, makine, elektrik ve inşaat mühendisliği gibi alanlar.
 • Bilgi Teknolojileri (IT): Yazılım geliştirme, sistem yönetimi, ağ güvenliği ve veri analizi.
 • Sağlık ve Tıp: Doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık profesyonelleri.
 • Bilim ve Araştırma: Biyoteknoloji, kimya, fizik ve çevre bilimleri gibi alanlarda araştırmacılar.
 • Finans ve Muhasebe: Finans analistleri, muhasebeciler ve denetçiler.
 • Eğitim: Özellikle STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanlarında uzman öğretmenler.
 • İnşaat: Mimarlar ve inşaat mühendisleri.
 • Üretim ve Lojistik: Üretim planlama, tedarik zinciri yönetimi ve lojistik uzmanları.
 • Yenilenebilir Enerji: Rüzgâr, güneş ve biyomas enerjisi gibi alanlarda uzmanlar.
 • Bilişim Güvenliği: Siber güvenlik uzmanları ve bilgi güvenliği analistleri.

Yukarıda listelenen meslek grupları Almanya’nın kalkınma ve iş gücü piyasasının dinamikleri için öncelikli olarak kabul edilmiştir. İş arama vizesine başvuruda bulunacak adayların yukarıdaki alanlarda üniversite diplomaları ve mesleki yeterlilikleri olması zorunludur. Buna ek olarak bazı alanlarda tam veya yarım denklik alınması da önem azr etmektedir. Bu alanlar için nitelikli personellerin ve profesyonellerin Almanya iş arama vizesine başvuru yapma şansı olabilir.

 İş Arama Sürecinizde Avrupa Göç & Danışmanlık Yanınızda!

Almanya’daki kariyerinize adım atarken, tüm hukuki konularda Avrupa Göç ve Danışmanlık olarak yanınızdayız. Bütün regülasyonları sizin için araştırıyor ve karşılaşabileceğiniz olası sorunların önüne geçmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Eğer Almanya’da çalışmak ve yeni bir kariyere adım atmak istiyorsanız, iş arama vizesi sürecinde sizin yanınızdayız. Bize şimdi ulaşın!