Almanya’ya seyahat etmeyi planlarken, sağlık hizmetlerine erişimi de kolaylaştırarak özellikle öğrencilerin hakkında sıkça soru sorulan AT11 Sağlık Belgesini Avrupa Göç & Danışmanık İçerik Ekibi olarak okuyucularımız için araştırdık. AT 11 hakkında merak edilenleri blog içeriğimizde bulabilirsiniz.

AT11 Sağlık Belgesi Nedir?


AT 11 Sağlık Belgesi, Almanya’da da Türkiye’de olduğu gibi SGK kapsamında bulunan ücretsiz sağlık hizmetleri alabileceğinizi ve kapsamlı sağlık sigortası teminatı altında olduğunuzu kanıtlar ve özellikle öğrenci vizesi başvurularında kritik bir rol oynar.

Almanya’ya seyahat etmeyi planlayan öğrenciler ve çalışanlar için AT11 Sağlık Belgesi önemli bir konudur. Peki, AT11 belgesi nedir ve bu belge neden bu kadar önemlidir? Almanya ve Türkiye arasında imzalanan sağlık sigortası anlaşması AT11 belgesi, Almanya’da uzun süreli kalacak kişilere sağlık sigortası kapsamını gösteren resmi bir belgedir.

AT11 belgesi, Almanya’daki sağlık hizmetlerine erişim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda başvuru sürecinizde güçlü bir destek belgesi olarak da işlev görür. Bu belgeyi almak için, bağlı bulunduğunuz ilin SGK il müdürlüğünden iletişime geçerek bilgi alabilir ve AT 11 belgesini temin edebilirsiniz. Kısacası, AT11 belgesi, Almanya’da sağlıklı ve güvende kalmanızı sağlayacak önemli bir adımdır.

AT 11 Sağlık Belgesini Kimler Alabilir?


AT 11 Sağlık Belgesi, Almanya’ya seyahat etmek veya orada uzun süre kalmak isteyen kişiler için çok oldukça önemli bir belgedir. Bununla birlikte, AT11 belgesini alabilmek için belirli koşullar karşılanmalıdır.

Bu belgeyi alabilmek için gerekli olan en önemli şartlardan biri yaş sınırıdır. AT 11 belgesini yalnızca 25 yaşının altındaki kişiler talep edebilir. Bu yaş sınırı öğrencileri kapsar. Almanya’daki sağlık sistemine tam erişim sağlamak ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak için bu belgeye ihtiyacınız olacak.

Almanya’da bulunan bir sağlık sigortası şirketiyle iletişime geçmek ve gerekli belgeleri sunmak başvuru sürecinin bir parçasıdır. Özellikle üniversite öğrencileri için AT 11 belgesi, Almanya’da sağlık hizmetlerine erişimde çok önemlidir.

AT11 Belgesi Nereden Alınır?


AT 11 belgesinin alınması ve onaylanması için belirli adımlar Almanya ve Türkiye’de uygulanmaktadır. Bununla birlikte, “AT 11 belgesi nasıl alınır” ve bu işlem nasıl yürütülür? Tüm bu detayları sizler için derledik.

Genel olarak, bağlı bulunduğunuz ilin SGK müdürlüğünün yurtdışı işlemler bölümünden AT 11 belgesini edinebilmektesiniz. Almanya’ya geldikten sonra, AOK, TK, Barmer ve DAK gibi Alman halk sağlık sigortası kurumlarından sağlık sigortanızı onaylatmanız gerekecektir.

Bu belge, üniversiteye kayıt, oturma izni ve öğrenci vizesi gibi çok sayıda önemli işlem için gereklidir. İlgili kurumun ofisine giderek veya e-posta yoluyla başvuru yapılabilmektedir.

AT/11 belgesini alabileceğiniz adresler aşağıda verilmiştir.

SGK şubeleriAdresE-postaİletişim
Ankara, Yurtdışı Sözleşmeler ve Emeklilik Daire Başkanlığı  Mithatpaşa Cad. No:7 06430 Sıhhiye/ANKARA/TÜRKİYE    yurtdisimevzuat@sgk.gov.tr+90 312 458 78 88
  Beşiktaş İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü  Pürtelaş Mah. Meclisi Mebusan Yokuşu No:5 34353 Fındıklı- Beyoğlu / İSTANBUL    besiktas@sgk.gov.tr+90 212 252 31 04  
  Kartal İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü  Bağlarbaşı Mah. Santral Sok. Şehit Erol Olçok Kampüsü B Blok No:6 34862 Maltepe / İSTANBUL  kartalsgm@sgk.gov.tr  +90 216 457 48 60  
  İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü  Milli Kütüphane Cad. SSK Rant Tesisleri No:14 B Blok Konak 35220 /İZMİR  alsancakssgm@sgk.gov.tr+90 232 441 38 49  

AT 11 Belgesini Nereden Alabilirim?

AT11 Sağlık Sigortası Başvuru Şartları Nelerdir?

Almanya’da eğitim görmek isteyen öğrenciler için AT 11 belgesi almak için gerekli olan koşullar açık ve net birtakım kriterler gerektirmektedir. Peki bu belgeye başvurmak için gereken koşullar nelerdir?

İlk olarak, AT 11 sağlık sigortası belgesini alabilmek için erkek öğrencilerin 25 yaşını aşmamış olmaları gerekir. Bu, erkekler için 25 yaş altı ve kadınlar için bekar olmak anlamına gelir. Başvuru yapan kişinin çalışan gibi görünmemesi de önemlidir.

SGK; ön lisans, lisans veya yüksek lisans eğitimi için yurt dışındaki bir üniversiteden kabul edildiğine dair bir belge, lise eğitimi için Türkiye’de lise seviyesinde olduğunu gösteren resmi bir belge ve tüm bu belgelerin Türkçe yeminli tercümesi gereklidir.

Erasmus programına katılmak isteyen öğrenciler, Türkiye’deki bir üniversiteden alınan bir Erasmus yazısı ve akademik yılın başlangıç tarihlerini gösteren bir belge ile bu belgelerin Türkçe yeminli tercümesini edinmelidir. Bu belgeler, AT 11 belgesi için kuruma sunulmalı. Dolayısıyla, AT 11 belgesi için başvuru yapmak için bu şartların tamamen karşılanması gerekir.

AT11 Belgesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?


  1. Üniversite Kabul mektubu (varsa ogrenci belgesi).
  2. Ders Donemlerini gosteren belge.
  3. YÖK Okul Tanima belgesi.
  4. Sigortanızın üzerine olduğu yakınınız maaş bordrosu.


Kimler AT11 Belgesi Alamaz?


AT 11 belgesi, Almanya’ya iş veya eğitim için gidecek kişilerin sağlık sigortası yerine geçmektedir. Bununla birlikte, bu belge herkese ulaşmayabilir. Peki, kim ‘AT 11 belgesi’ alamaz?

Öncelikle, yurt dışında bir dil kursu veya staj deneyimi olanlar AT 11 belgesi için uygun adaylar değildir. Kısa süreli dil kursları veya stajlar bu kapsam dışında kalır ve bu belge özellikle uzun süreli eğitim programları için geçerlidir. Ek olarak, 25 yaşını doldurmuş erkekler AT 11 belgesi için başvuru yapamaz.

Bu yaş sınırının nedeni, belgenin genç öğrencileri ve profesyonelleri hedef almasıdır. Ayrıca, Türkiye’de resmi olarak çalışan kişiler, işten ayrıldıktan sonraki ilk üç ay içinde AT 11 belgesi alamayacaktır.

Başvuru için gereken işsizlik durumunun doğrulanması için bu süre konulmuştur. Son olarak, yeşil kart sahipleri AT 11 belgesi için başvuramaz. AT 11 belgesinin belirli şartları karşılayan kişiler için özel olarak tasarlandığını gösteren bu kriterler, belgeyi alırken bu kriterleri dikkate almanız gerektiğini göstermektedir.

AT11 Belgesi Ne Süre Geçerli?


AT 11 belgesi, Almanya’da uzun süre eğitim için kalmak isteyen kişiler için bir sağlık sigortası belgesidir. Peki, sıkça sorulan bir soru olarak karşımıza çıkan ”bu belgenin geçerlilik süresi ne kadardır? ve Ayrıca ne zaman yenilenmesi gerekir?

AT 11 belgesi”, verildiği tarihten itibaren 183 gün, yaklaşık altı ay, geçerlidir. Bu, yurt dışında çalışmak veya eğitim almak için her altı ayda bir belge yenilemek gerektiği anlamına gelir. Bu süre, belgenin güncel kalmasını sağlar ve sağlık sigortası teminatının kesintisiz kalmasını sağlar.

Almanya’da eğitim gören veya çalışan bir kişinin, sağlık sigortası kapsamınızı korumak için AT 11 belgenizi düzenli olarak yenilemesi gerekmektedir. Belgenin yenilenme prosedürü, genellikle ilk başvuru prosedürüne benzer ve sağlık sigortası kurumuna gerekli belgeleri sunmak gerekir. Bu nedenle, Almanya’da kalış süresince AT 11 belgesinin geçerlilik süresini dikkatle takip etmek ve zamanında yenilemek oldukça önemlidir.