Almanya’da Sağlık Sektöründe Çalışmanın Avantajları

Dünyanın en gelişmiş sağlık hizmetlerini sunan alman sağlık sektörü yüksek standartlarda hizmet sağlama alanında kendini sürekli yenilemektedir. Tam kapsamlı ve erişilebilir bir sağlık sistemi ile tanınan Almanya Avrupa ve dünya çapında kaliteli sağlık hizmetleri sunmakla tanınmaktadır.

Araştırma geliştirme ve son teknoloji tedavi yöntemleri ile öne çıkar. Almanya sağlık sektörü çoğunluğu kamu tarafından sübvanse edilse de özel sektör tarafından da finanse edilen geniş bir sistem ağını kapsar tüm alman vatandaşları ve ülkede ikamet eden herkese genel sağlık sigortası ile tam kapsamlı hizmet vermektedir.

Almanya’nın sağlık sektörünün genel özellikleri Avrupa ve dünya çapında tanınmış hastaneye uzman sağlık kadrosu ve ileri teknoloji ile tıbbi hizmet veren hastalarının ihtiyaçlarına odaklanmış bir yaklaşım ile tedavi hizmetleri sunmaktadırlar. Ülke çapında kardiyovasküler hastalıklar ve kanser araştırmaları olarak tedavi vermekte olup ne nörolojik bozukluklar ve yaşlanma konusunda araştırmalar ve tedavi hizmetleri vermektedirler.

Almanya’nın sağlık çalışanlarına sunduğu geniş bir kariyer fırsatları bulunmaktadır. Genel olarak doktorlar ve hemşirelere kariyer fırsatları sunarken tıbbi teknisyenler araştırmacılar içinde kariyer fırsatları bulunmaktadır. Özellikle son dönemlerde Almanya’da bulunan iş gücü açığından dolayı yabancı sağlık çalışanları için iş imkanları fazlasıyla bulunmaktadır.

Sağlık çalışanları için belirli şartlar yerine getirildiği takdirde örneğin dil şartı ve denklik şartları yerine getirilirse iş imkânı yabancı sağlık çalışanları için daha kolay bulunabilmektedir.

Almanya’da Sağlık Sektörü Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Alman sağlık sektöründe geniş istihdam ve kaliteli hizmetleri ile tanınmaktadır. Özellikle son zamanlarda bulunan iş gücü açıklarında sağlık sektörü en yüksek payı almaktadır. Federal Almanya hükümetinin 2023’te hazırladığı yeni göç yasasında sağlık sektörü çalışanlarına büyük istihdam olanaklarını sağlarken ülkeye girişlerini fazlasıyla kolaylaştırmışlardır.

Bu yeni göç yasası ile Almanya’daki iş gücü açığı kapatmayı bekleyen federal hükümet yabancı sağlık çalışanlarına cazip maaş ve mükemmel kariyer fırsatları sunmaktadır sağlık sektöründe ortalama maaşlar mesleki deneyim uzmanlık alanı lisans diploması ve geçmişinde çalıştığı kurumların türü gibi birçok sebepten ötürü değişmektedir.

Genel maaşlar doktorlar ve uzman sağlık profesyonelleri için oldukça kabul edilebilir ve rekabetçi bir maaş vermektedirler asistan doktorun başlangıç maaşı brüt 4.500 €ile 6.000 € arasında değişebilen bir ücret ödemesi yapılmaktadır fakat unutulmaması gereken brüt maaşlarının net maaşlardan yaklaşık olarak 2 kat olarak hesaplanması Almanya için genel bir durum söz konusudur örneğin 4.500 € brüt maaş net maaşı 2.000 € gibi bir ücret ödemesi yapılmaktadır deneyimli doktorlar ve cerrahlar aylık 8.000 € ile 12.000 mi euro’ya arasında değişebilen bir ücret ödemesi yapılmaktadır hemşireler ise ortalama brüt maaşı 2.500 € ile 4.000 € arasında değişebilen bir ücret ödemesi yapılmaktadır.

Almanya’da sağlık sektörü maaşları adayın denklik ve dil bilgisine göre genel olarak deneyim ve gerekli Almanca bilgisine sahip olabilen personellere göre değişkenlik gösterebilir yabancı sağlık çalışanları Almanya’da çalışabilmesi için kendi ülkelerinde belirli bir süre sağlık sektöründe çalışmış olmaları gerekmektedir bunun sebebi Almanya’da sağlık sektörü için deneyimli sağlık çalışanlarını istihdam etmelerini istemeleridir.

Bir diğer husus ise sağlık çalışanları için yüksek standartlarda iş güvenliği sosyal güvenceler ve kariyer gelişim fırsatları sağlamaktadır Almanya’nın sağlık hizmetleri alanındaki yüksek standartları gelişmekte olan sağlık teknolojileri sağlık çalışanlarının kendilerini geliştirmelerine imkân sunmaktadır.

Almanya’da Sağlık Sektöründe Çalışmak için Vize ve Kabul Şartları Nelerdir?

Almanya’da sağlık sektöründe çalışmak isteyen yabancı sağlık çalışanlarının yerine getirmesi gereken belirli hususlar vardır bunlar sağlık alanında hem daha kolay iş bulabilmek hem de vize alırken zorlamamak adına yerine getirilmesi gereken önemli hususlardır bunları sizler için aşağıda detaylı bir şekilde açıklıyoruz.

Mesleki yeterlilik ve denklik

Almanya’da çalışmak isteyen sağlık çalışanlarının öncelikle yerine getirilmesi gereken bu şart sağlık çalışanının kendi ülkesinde belirli bir süre sağlık sektöründe çalışmış olması gerekmektedir bu şartın yerine getirilmesinin en önemli sebebi sağlık çalışanlarının Almanya’da kısmi denklik veya tam denklik alabilmesi için önemli bir husustur bunlara ek olarak sağlık çalışanları kendi ülkelerinde ne kadar çok deneyimi ve çalıştığı süreye sahip ise iş bulmaları ve denklik almaları kendilerine o kadar avantaj sağlayacaktır.

Dil yeterliliği

Sağlık çalışanlarının ikinci yerine getirmesi gereken en önemli husus olan dil yeterliliğini yerine getirmesi şarttır çoğu sağlık çalışanının mesleklerini yerine getirebilmesi için B2 veya C1 seviyesinde Almanca dil bilmelerini gerekmektedir ancak sağlık çalışanlarının denklik alabilmeleri için en düşük seviye B1 seviyesinde dil yeterliliklerini TELC veya Goethe sınavlarında istenilen seviyeyi kanıtlamaları gerekmektedir. Bu hususlar hem sağlık çalışanlarının daha rahat ve anlaşılabilir bir şekilde hastalara hizmet vermelerini kolaylaştıracak hem de mesleki zorluklarla karşılaşmalarını engelleyebilecektir.

Çalışma vizesi

Sağlık çalışanlarının denklik ve iş yerlerini bulduklarından sonra yapması gereken en önemli husus olan konsolosluklardan çalışma vizesini almaktır. Bunun için sağlık çalışanlarının dil yeterliliği ve denklik işlemlerini yaptıktan sonra iş buldukları kurumda anlaşma sağlandığı brüt yıllık ücretin 39.000 euro olması gerekmektedir. Bu ücretin diğer çalışma vizelerinde aranan mesleklerin altında olması sağlık sektöründeki işgücü açığını açık bir şekilde gözler önüne sermektedir. Gerekli evrakları hazırladığınız takdirde rahat bir şekilde vizenizi alabilir ve almanya’da çalışmaya başlayabilirsiniz.

Sağlık ve güvenlik kontrolleri

Sağlık çalışanlarının yerine getirilmesi gereken en son husus olarak gerekli sağlık önlemlerini örneğin çalışmadan önce yaptırması gereken gerekli aşılar ve çalışanların hastalık geçmişlerini listelemeleri ve aşılarını yaptırması gerekmektedir. Bunun sebebi bulaşıcı hastalıkları önlemek ve almanya’daki genel halk sağlığını korumak amacıyla oluşturulmuş bir kuraldır. Sağlık çalışanlarının bunları zamanında yaptırmaları gerekmektedir.

Almanya’da Hemşire Olarak Çalışmak için Gerekenler

Almanya’da hemşire olarak çalışmak isteyen sağlık çalışanlarının yerine getirmesi gereken en önemli hususlar arasında kendi ülkelerinde yeterli seviyede mesleki deneyime sahip olmaları ve çalışmaları gerekmektedir bu süre çalışacağı kurumdan kuruma değişmekte olup ortalama 2 ya da 3 sene en az çalışmış olması gerekmektedir. Diğer önemli gereklilikler arasındaki husus ise dil yeterliliklerini en az B1 seviyesinde kanıtlamaları gerekmektedir. Başka husus olarak sağlık çalışanlarının çalıştığı süreye bağlı olarak çalışacağı eyaletlerde bulunan iş bulma kurumlarından tam ya da yarım denklik almaları gerekmektedir.

Almanya’da Sağlık Çalışanı Olmak için Dil Yeterliliği

Almanya’da sağlık çalışanlarını yerine getirmesi gereken dil yeterliliği ortalama olarak en düşük seviye olan B1 seviyesinde kanıtlamaları gerekmektedir fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi iş bulma ve hastalara daha rahat hizmet verebilmek için sağlık çalışanlarından istenen dil seviyesi B2 C1 seviyelerinde olmalarını önermektedirler. Dil yeterliliklerini genel olarak TELC Goethe sınavlarından kanıtlayabilirler.

Hangi Belge ve Setfifikalar Gerekli?

Sağlık çalışanlarının çalışabilmesi için gerekli olan belge ve sertifikalar başında gelen denklik belgesidir denklik alabilmek için gerekli evraklar SGK iş dökümleri ve hastanemizden alacağınız diğer evraklarla birlikte Almanya’daki iş ve işçi bulma kurumu olan ZAB’ dan denklik için başvuru yapabilir ve çalıştığınız gün sayısına göre tam veya yarım denklik alabilirsiniz diğer belge ise dil yeterliliğinin kanıtı olan dil sertifikanızı sunmanız gerekmektedir.

Avrupa Göç & Danışmanlık Olarak Sağlık Çalışanlarına İş Fırsatı Sunuyoruz!

Avrupa Göç ve Danışmanlık olarak sağlık çalışanlarına hemşire doktor fizyoterapist radyoloji uzmanları paramedik ve diğer çoğu sağlık sektörü alanındaki mesleklerde anlaşmamız bulunan 400 kadar hastane ve klinikte iş bulma imkanı sağlamaktayız sizlerle anlaşma sağladığımız takdirde biz bu vize sürecinde sizlere dil kursu imkanı sunuyoruz belirli seviyede dil öğrendiğiniz takdirde sizleri işverenlerinizle tanıştırıyor ve sizlerin anlaşma sağlaması için işverenler ve sizleri buluşturuyoruz.

Tüm gerekli anlaşmalarınızı sağlayarak bütün bunlara ek olarak bu süreçte sağlık çalışanlarından hiçbir şekilde ücret talep etmeyip dil kursu ve vize ücreti dışında danışmanlık ücreti almıyoruz. Ayrıca dil kursu ve vize ücretini faturalandırma yaptığınız takdirde işverenleriniz bu ücretleri sizlere geri iade etmektedir bütün süreç boyunca sağlık çalışanlarına bu sürecin ücretsiz yapıldığı anlamına gelmektedir.

Şimdi bizimle iletişime geçerek, Almanya’da sağlık sektöründeki kariyer hayatınıza adım atabilirsiniz.